Appendix A

Steering Committee
Arrest Processing Subcommittee
Prosecutorial / Judicial Processing Subcommittee
Custody Supervision Subcommittee
DCJS Project Staff

Steering Committee and Subcommittee Members

Steering Committee _top

Mr. Jerrold Alpern, Assistant Commissioner, MASB
New York City Department of Probation, 346 Broadway, Room 9W13, New York, NY 10013

Mr. P. J. Bidinger, Supervisor of Applications Development
New York State Division of Parole, 97 Central Avenue, Albany, NY 12206

Mr. David Clark, Program Research Specialist
New York State Department of Correctional Services, State Campus - Bldg #2, Albany, NY 12226

Mr. Kenneth Connolly, Deputy Commissioner and Counsel
New York State Division of Criminal Justice Services, 4 Tower Place, Albany, NY 12203

Mr. Joseph Enright, Deputy MIS Director
New York County District Attorney's Office, 1 Hogan Place, New York, New York 10013

Mr. James Imperatrice, Chief Clerk of Supreme Court Criminal Term
Kings County Supreme Court, 360 Adams Street, Brooklyn, NY 11201

Ms. Maureen Jerome, Manager of Data Quality
New York State Division of Criminal Justice Services, 4 Tower Place, Albany, NY 12203

Ms. Eileen Kelly, Undersheriff
Suffolk County Jail, 100 Center Drive, Riverhead, NY 11901

Captain Richard Lynch
New York State Police, State Campus - Building #22, Albany, NY 12226

Sergeant John Mahon (Retired)
Warren County Sheriff's Department, Municipal Center, Lake George, NY 12845

Honorable Raymond Mars
Florida Town Court, 456 Thayer Road, Amsterdam, New York 12010

Mr. James Maxwell, Sr. Assistant District Attorney
Onondaga County District Attorney's Office, 421 Montgomery St., Syracuse, NY 13202

Mr. Tom Meyer, Chief, Enterprise Development
New York State Division of Criminal Justice Services, 4 Tower Place, Albany, New York 12203

Ms. Colleen Moran, Sr. Administrative Assistant (Retired)
6th Judicial District Administrative Office, State Office Bldg., 44 Hawley St., Suite 1501, Binghamton, NY 13901

Deputy Chief Jeffrey Murphy
Hudson Falls Police Department, 220 Main Street, Hudson Falls, New York 12839

Mr. Michael Providence, Chief Clerk
Monroe Supreme & County Courts, 545 Hall of Justice, Rochester, NY 14614

Mr. Carl Risch, Supervisor of Data Processing
New York State Division of Criminal Justice Services, 4 Tower Place, Albany, New York 12203

Mr. Kenneth Roll, Deputy Chief Clerk
Nassau County First District Court, 99 Main Street, Hempstead, NY 11550

Mr. Richard Rosen, Director, Office of Justices Systems Analyses
New York State Division of Criminal Justice Services, 4 Tower Place , Albany, New York 12203

Ms. Janet Rothacker, Project Manager
New York State Division of Probation and Correctional Alternatives, 80 Wolf Road, Albany, NY

Ms. Jeanne Sample, Director of Internal Audit
New York State Division of Criminal Justice Services, 4 Tower Place, Albany, NY 12203

Mr. Frank Sergi, Associate Director for Planning
New York City Criminal Justice Agency, 52 Duane Street - 3rd Floor, New York, NY 10007

Mr. James Shea, Assistant Director, Office of Systems
New York State Division of Criminal Justice Services, 4 Tower Place , Albany, NY 12203

Ms. Connie Snyder, Manager of Data Processing Services
New York State Division of Criminal Justice Services, 4 Tower Place, Albany, NY 12203

Mr. Robert Spratt, Chief Technology Officer (Retired)
Office of Court Administration, Rensselaer Technology Park, 125 Jordan Road, Troy, NY 12180

Mr. Michael Tymeson, Identification Specialist III
New York State Division of Criminal Justice Services, 4 Tower Place, Albany, New York 12203

Mr. Douglas Waldmann, Executive Director, MIS
New York City Department of Correction, 60 Hudson Street - 7th Floor, New York, NY 10013

Ms. Holly Warner, Supervisor of Data Processing
New York State Division of Criminal Justice Services, 4 Tower Place, Albany, New York 12203


Arrest Processing Subcommittee _top

Mr. Frank Clemente, SIFECS Project Specialist II
New York State Division of Criminal Justice Services, 4 Tower Place, Albany, NY 12203

Ms. Pamela Clickner, Deputy Chief Clerk
Albany Supreme/County Court, Albany Co. Courthouse, 16 Eagle Street, Rm 102, Albany, NY 12207

Mr. Thomas Eder, Auditor (Retired)
New York State Division of Criminal Justice Services, 4 Tower Place, Albany, NY 12203

Mr. Mark Fettinger, Associate Training Technician
New York State Division of Criminal Justice Services, 4 Tower Place, Albany, NY 12203

Captain Vincent Fitzgerald (Retired)
Suffolk County Police Department, Yaphank Avenue, Yaphank, NY 11980

John Immel, Police Officer
Suffolk County Police Department, Yaphank Avenue, Yaphank, NY 11980

Mr. Steve Greenstein, Research Scientist III
New York State Division of Criminal Justice Services, 4 Tower Place, Albany, NY 12203

Ms. Maureen Jerome, Manager of Data Quality
New York State Division of Criminal Justice Services, 4 Tower Place, Albany, NY 12203

Captain Richard Lynch
New York State Police, State Campus - Building#22, Albany, NY 12226

Mr. Thomas Meyer, Chief, Enterprise Development
New York State Division of Criminal Justice Services, 4 Tower Place, Albany, NY 12203

Jeffrey Murphy, Deputy Chief
Hudson Falls Village Police Department, 220 Main Street, Hudson Falls, NY 12839

Hon. John Nielsen, Commissioner of Public Safety
Albany Police Department, 1 Morton Avenue, Albany, NY 12202

Ms. Margaret Palmer, Court Clerk
Groton Town Court, 101 Conger Blvd., PO Box 36, Groton, NY 13073

Sergeant William Reckerdres
New York City Police Department, 1 Police Plaza, New York, NY 10038

Mr. Frank St. Louis, SIFECS Project Specialist III
New York State Division of Criminal Justice Services, 4 Tower Place, Albany, NY 12203

Mr. Howard Teal, Investigator
Rensselaer County District Attorney's Office, Rensselaer Co. Courthouse, Troy, NY 12180

Sergeant Joseph Treglia
Manlius Town Police Department,1 Elmbrook Drive West, Manlius, NY 13104

Mr. Michael Tymeson, Identification Specialist III
New York State Division of Criminal Justice Services, 4 Tower Place, Albany, NY 12203


Prosecutorial / Judicial Processing Subcommittee _top

Ms. Karen Ambrozik, Chief Clerk
Binghamton City Court, 38 Hawley St., Binghamton, NY 13901

Ms. Elaine Best, Principal IT Analyst
Unified Court System, Rensselaer Technology Park, 200 Jordan Road, Troy, NY 12180

Ms. Mary Conroy, Principal Computer Systems Analyst
Unified Court System, 25 Beaver St., New York, NY 10007

Mr. Joseph Enright, Deputy MIS Director
New York County District Attorney's Office, 1 Hogan Place, New York, New York 10013

Ms. Elizabeth Martinez Goldstein, SIFECS Project Specialist I
New York State Division of Criminal Justice Services, 4 Tower Place, Albany, NY 12203

Mr. Joseph Cannella, Deputy Chief Clerk of Supreme Court Criminal Term
Kings County Supreme Court, 360 Adams Street, Brooklyn, NY 11201

Ms. Maureen Jerome, Manager of Data Quality
New York State Division of Criminal Justice Services, 4 Tower Place, Albany, NY 12203

Mr. Joseph Lombardo, Computer Applications Programmer
Unified Court System, Rensselaer Tech. Park, 125 Jordan Rd., Troy, NY 12180

Honorable Raymond Mars
Florida Town Court, 456 Thayer Road, Amsterdam, New York 12010

Mr. James Maxwell, Sr. Asst. District Attorney
Onondaga County District Attorney's Office, 421 Montgomery St., Syracuse, NY 13202

Ms. Dorothy McMullen, Associate Computer Programmer Analyst
New York State Division of Criminal Justice Services, 4 Tower Place, Albany, NY 12203

Ms. Christine Meinhold, Identification Specialist II
New York State Division of Criminal Justice Services, 4 Tower Place, Albany, NY 12203

Ms. Colleen Moran, Sr. Administrative Assistant (Retired)
6th Judicial District Administrative Office, State Office Bldg., 44 Hawley St., Suite 1501, Binghamton, NY 13901

Mr. Michael Providence, Chief Clerk
Monroe County and Supreme Courts, 545 Hall of Justice, Rochester, NY 14614

Ms. Patricia Resch, Deputy Director
Dutchess County Office of Probation and Community Corrections, 50 Market St., Poughkeepsie, NY 12601-3204

Mr. Kenneth Roll, Deputy Chief Clerk
Nassau County First District Court, 99 Main Street, Hempstead, NY 11550

Mr. Frank Sergi, Associate Director for Planning
New York City Criminal Justice Agency, 52 Duane Street - 3rd Floor, New York, NY 10007

Ms. Connie Snyder, Manager of Data Processing Services
New York State Division of Criminal Justice Services, 4 Tower Place, Albany, NY 12203

Mr. Robert Spratt, Chief Technology Officer (Retired)
Unified Court System, Rensselaer Technology Park, 125 Jordan Road, Troy, NY 12180


Custody/Supervision Processing Subcommittee _top

Mr. Jerrold Alpern, Assistant Commissioner
New York City Department of Probation, 346 Broadway, Room 9W13, New York, NY 10013

Mr. P. J. Bidinger, Supervisor of Applications Development
New York State Division of Parole, 97 Central Avenue, Albany, NY 12206

Mr. David Clark, Program Research Specialist
New York State Dept. of Correctional Services, State Campus - Bldg #2, Albany, NY 12226

Mr. Charles Diamond, Chief Clerk
Albany County and Supreme Courts, Albany Co. Courthouse, 16 Eagle St., Albany, NY 12207

Mr. Richard Gabriel, Associate Computer Programmer Analyst
New York State Division of Criminal Justice Services, 4 Tower Place, Albany, NY 12203

Ms. Eileen Kelly, Undersheriff
Suffolk County Jail, 100 Center Drive, Riverhad, NY 11901

Mr. John Maceri, Regional Administrator (Retired)
New York State Division of Probation & Correctional Alternatives, State Office Bldg., Room 404, Syracuse, NY 13202

Mr. Thomas Slater, Probation Director
Schoharie County Probation Department, P.O. Box 610, Schoharie, NY 12157

Mr. Richard Szarowicz, Court Clerk
Blasdell Village Court, 121 Miriam Avenue, Blasdell, NY 14219

Mr. Douglas Waldmann, Executive Director, MIS
New York City Department of Correction, 60 Hudson Street - 7th Floor, New York, NY 10013

Ms. Holly Warner, Associate Administrative Analyst
New York State Division of Criminal Justice Services, 4 Tower Place, Albany, New York 12203


DCJS Project Staff _top

Maureen K. Jerome
Julie C. Puccio
David Rowell
Valerie W. Shanley
Jacqueline Corey Smith